Pirmdien, 28. septembrī, Rīgas Juridiskajā augstskolā atklāta Padziļinātā programma tiesībās un ekonomikā Eiropas Savienības (ES) kaimiņattiecību politikas valstīm un Centrālāzijai (Advanced Programme in Law and Economics for the European Neighbourhood Policy Countries and Central Asia). Programmā piedalās 39 valsts pārvaldes un nevalstisko organizāciju profesionāļi no 11 valstīm, kas trīs mēnešu intensīvos kursos apgūs ES un starptautiskās tiesības, ekonomikas un politikas jautājumus. Galvenais mācību mērķis ir Latvijas pieredzes un zināšanu tālāka nodošana, paaugstinot dalībvalstu publiskās administrācijas un pilsoniskās sabiedrības pārstāvju kapacitāti, bet ilgtermiņā – kaimiņreģiona valstu attiecību stiprināšana ar Latviju un Eiropas Savienību ekonomisko interešu un drošības politikas jautājumos.
Programma tiek īstenota jau trešo reizi sadarbībā ar Ārlietu ministriju, un daļēji tiek finansēta no Latvijas valsts budžeta attīstības sadarbības politikas īstenošanai. Pateicoties veiksmīgajai programmas norisei 2014. gadā un 2015. gada pavasarī, programmai audzis ārējo atbalstītāju un finansētāju skaits. Papildus būtisku finansiālo ieguldījumi sniegušas ASV, Šveices, Zviedrijas un Norvēģijas valdības, ļaujot uzņemt divreiz vairāk dalībnieku, nekā pirmajās programmas kārtās.
Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs, uzrunājot programmas dalībniekus, norādīja, ka Austrumu partnerības un Centrālāzijas valstis ir svarīgi partneri Latvijai, un to apliecināja arī Latvijas kā prezidējošās valsts ES Padomē izvirzītās prioritātes. “Dalīties pieredzē, ko Latvija ir guvusi pēdējo 25 gadu laikā, kā arī ieguldīt nākotnes līderu izglītībā - tas ir labākais, ko varam sniegt mūsu partneriem.”
“Mēs RJA ticam, ka jaunie profesionāļi, atgriežoties savās valstīs, spēs izmantot jauniegūtās zināšanas, veicinās sadarbību ar citu valstu kolēģiem savā jomā, veiksmīgi attīstīs un virzīs attiecības ar partneriem ES. Izpratne par to, kā darbojas ES, ļoti konkrēti Latvijas pieredzes stāsti, studiju vizītes, diskusijas par izaicinājumiem dalībnieku darba ikdienā – katra mācību sastāvdaļa ir virzīta uz individuālu izaugsmi, kas nākotnē dos atdevi arī dalībnieku pārstāvētās iestādes vai organizācijas darbā,” norāda RJA rektors Džordžs Ulrihs (George Ulrich).
Kopumā studijām padziļinātajā programmā tika saņemti vairāk kā 350 kvalificēti pieteikumi, no kuriem tika atlasīti 39 dalībnieki. Programmas dalībnieki pārstāv Armēniju, Azerbaidžānu, Baltkrieviju, Gruziju, Kazahstānu, Kirgizstānu, Moldovu, Tadžikistānu, Turkmenistānu, Ukrainu un Uzbekistānu. Programma ilgs trīs mēnešus, un noslēgsies 18. decembrī.
Mācību programmas īstenošanā piedalās mācībspēki no Latvijas Ārpolitikas institūta, Eiropas Publiskās administrācijas institūta (European Institute for Public Administration), Latvijas Universitātes un Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā.
Jautājumus par programmu varat uzdot programmas koordinatorei Anetei Jurcikai e-pastā advanced(abols)rgsl.edu.lv">advanced(abols)rgsl.edu.lv.