Ziņas
RJA veicina mākslas tiesību attīstību Latvijā
2017.gada 26.janvārī Rīgas Juridiskā augstskola organizēja vienas dienas semināru “Kultūras mantojums un mākslas tiesības: pirmais seminārs praktiķiem”. Kultūras mantojuma un mākslas tiesību joma ir maz pētīta Baltijas un Skandināvijas valstīs. Pirmo reizi reģionā intensīvais praktiskais mācību kurss bija orientēts uz praktizējošiem juristiem un speciālistiem nozarē.
Mācības vadīja eksperti no valsts institūcijām, tiesībaizsardzības sektora, akadēmiskās un praktiskās vides no Zviedrijas, Lietuvas un Latvijas.
Klausītāji bija no Latvijas, Igaunijas un Itālijas. Galvenokārt, auditoriju piepildīja zvērinātie advokāti, intelektuālā īpašuma speciālisti, patentpilnvarotie, kā arī piedalījās pārstāvji no UNESCO Latvijas Nacionālās Komisijas, Kultūras ministrijas, diplomātiskajām iestādēm.
Tā ar saviem iespaidiem no semināra un apspriestajiem jautājumiem dalās semināra dalībnieki:
“Viena no kultūras mantojuma pilnīgākajām definīcijām ir sniegta 2005.gada Faro konvencijā. Tajā ir teikts, ka kultūras mantojums sastāv no uzkrātu resursu kopuma, kas saņemti mantojumā no pagātnes un kas, neatkarīgi no piederības, indivīdu un sabiedrības uztverē tiek uzskatīti par vērtību, pārliecības, zināšanu, tradīciju atspoguļotājiem un paudējiem. Manuprāt, tieši šis vērtību aspekts visbiežāk ir klātesošs, kad mēs runājam par kultūras mantojumu. Šo vērtību iztulkošana caur tiesībām, kas regulē mūsu savstarpējās attiecības, ir ļoti svarīga. Un tas ir tas iemesls, kāpēc mums noteikti IR jāruna par šiem jautājumiem,” minēja Līga Ābele, bijusī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Juridiskās nodaļas vadītāja.
“Paldies par iniciatīvu organizēt tādu specifisku semināru. Mēs Kultūras ministrijā redzam, ka sajēga par mākslas tirgu un kultūras priekšmetu laupīšanu ir ne tikai mūsu interešu lokā, bet tikpat arī tiesības praktizējošo speciālistu interešu lokā. Sabiedrībā pastāv nedaudz romantizēts priekšstats par šīm lietām, kas radies no filmām, tomēr realitātē tas, ko mēs galvenokārt zaudējam, ir nevis pats priekšmets, bet tās zināšanas, kas ar to ir saistītas. Ja tas, piemēram, ir arheoloģijas objekts – kur tas bija atrasts, kas to atrada, kāds bija konteksts tam apkārt. Un šis ir visvērtīgākais resurss – zināšanās, ko mēs zaudējam par to, ko tas objekts var pastāstīt par mūsu pagātni un vēsturi,” norādīja Sandis Voldiņš, Kultūras ministrijas valsts sekretārs.
"Kurss bija ļoti iedvesmojošs. Tajā varēja dzirdēt dažādus viedokļus par mantojumu, kādu mēs to saprotam runājot par tā nodošanu no paaudzes paaudzei, kā arī kā mēs uztveram mūsdienu radošo izpausmi, kas varētu kļūt par mantojumu pēc vairākiem gadiem," teica Ieva Švarca, UNESCO Latvijas Nacionālās Komisijas Kultūras sektora vadītāja.
Rīgas Juridiskā augstskola turpinās organizēt seminārus praktiķiem katru pusgadu. Nākamais seminārs ir ieplānots uz 2017.gada 28.septembri. Apstiprināta programma tiks drīzumā izsludināta.
VIDEO