Pirmdien, 9. novembrī, pašreizējie Padziļinātās programmas tiesībās un ekonomikā dalībnieki tiksies ar absolventiem no Gruzijas, Moldovas un Latvijas īpašajā pasākumā, ko organizē Rīgas Juridiskā augstskola (RJA). Padziļinātā programma tiesībās un ekonomikā, kas ir izveidota pēc Ārlietu ministrijas iniciatīvas, ir trīs mēnešu kvalifikācijas paaugstināšanas programma, kura sākotnēji tika izstrādāta, lai apmācītu vidēja līmeņa amatpersonas no Austrumu partnerības reģiona un Vidusāzijas. Lielākā daļa dalībnieku ieņem vadošus amatus savu valstu valdības struktūrās.
Programmas mērķis ir iepazīstināt dalībniekus ar jautājumiem, kas saistīti ar Eiropas Savienības (ES) integrāciju, brīvās tirdzniecības un pievienošanās līgumu pārrunu īpatnībām, starptautiskām tiesībām, labas pārvaldības un tiesiskuma principiem, kā arī ar labāko praksi valsts budžeta sastādīšanā un finanšu vadībā. Programmā ietilpst gan lekcijas un semināri, gan iepazīšanās ar Eiropas standartiem un vērtībām darba vizīšu laikā. Programmu īsteno RJA sadarbībā ar konsorcija partneriem - Latvijas Universitāti, Rīgas Ekonomikas augstskolu, Latvijas Ārpolitikas institūtu un Eiropas Publiskās administrācijas institūtu.
Latvija - paraugs daudzām valstīm ārpus ES
Latvija ir lieliska vieta šīs programmas šīs programmas īstenošanai, jo Latvijas amatpersonas – gan nodarbību laikā, gan ārpus tām – var dalīties ar studentiem savas valsts pieredzē pēc neatkarības atgūšanas, tostarp par to, kā notika valsts pāreja uz tiesiskumā balstītu demokrātiju un tirgus ekonomiku, par Latvijas iestāšanos ES un pievienošanos eirozonai. Latvija izceļas kā paraugs programmā pārstāvētajām valstīm, kuras ir iecerējušas līdzīgu ceļu nākotnē. Nesenā Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē piešķir papildu nozīmīgumu un uzticamību informācijai, ko Latvija sniedz par ES jautājumiem.
Pašreizējā grupa sastāv no 39 dalībniekiem. Divdesmit no tiem pārstāv Austrumu partnerības valstis – Ukrainu, Baltkrieviju, Gruziju, Armēniju, Azerbaidžānu un Moldovu – viņu studijas apmaksā Latvija, Norvēģija, Zviedrija un Šveice. Vēl deviņpadsmit studenti pārstāv Vidusāzijas valstis – Uzbekistānu, Turkmenistānu, Tadžikistānu, Kirgizstānu un Kazahstānu – viņu studijas apmaksā ASV.
Padziļinātās programmas ietekme uz dalībniekiem
Nākamnedēļ programmas pašreizējiem dalībniekiem būs iespēja satikties ar Salomi Ugrekhelidzi (Salome Ugrekhelidze), Gruzijas Tieslietu ministrijas ES tiesību departamenta juriskonsulti, un Denisu Cenusa (Denis Cenusa), Moldovas "Expert-Group" ideju laboratorijas ekspertu. Viņi abi ir pirmās Padziļinātās programmas grupas absolventi, kuri vēlas dalīties pieredzē par savas karjeras izaugsmi pēc programmas pabeigšanas.