“Latvija ir neizdevusies valsts, Rietumi ir ļauni, krievi ir upuri” – šie ir populārākie vēstījumi sociālo mediju kontos krieviski, kas raksta par Latviju. Neskatoties uz Krievijas mediju ierobežojumiem, problemātisks saturs plaukst un zeļ Facebook un Telegram, turpinot veidot Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju pasaules skatījumu.
RJA 2. Jūlijā notika jauna pētījuma “Atbalsis no Kremļa: jaunas platformas, veci naratīvi” prezentācija. Šis RJA lektora Mārtiņa Hirša pētījums atklāj, ka problemātiski vēstījumi, arī Kremļa dezinformācija sociālajos tīklos vēl arvien ir brīvi pieejama un populāra.
Kad Latvija, reaģējot uz Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, aizliedza Kremļa kontrolētos televīzijas kanālus un interneta ziņu portālus, tas tika pasniegts kā nozīmīgs soli ceļā uz informācijas telpas noturību. Tomēr sešu lielāko Facebook un Telegram kanālu krievu valodā, kas raksta par Latviju, populārāko ierakstu analīze atklāj četrus dominējošus vēstījumus, kas veido pusi no visvairāk apskatītā satura: rusofobija, ekonomiskās grūtības, neizdevusies valsts un sliktie Rietumi.
Dr. Hiršs pētījumā secina: "Cīņa pret šiem vēstījumiem ir sarežģīts uzdevums. Tā nav cīņa ar klaji safabricētu dezinformāciju. Populārākie vēstījumi lielākoties ir par īstām, dziļām problēmām Latvijas valstī, politikā un sabiedrībā. Latvijā pastāv plaisa starp valsti un daļu krievvalodīgo iedzīvotāju. Šo plaisu aizpilda citi – Krievija, populisti vai radikāli influenceri."
Auditorijā, kurā uzticēšanās valstij ir zema, pastāv liela sociālekonomiskā nevienlīdzība, kas saskaras ar etnolingvistisko spriedzi, rusofobijas, neizdevušās valsts un ekonomiskās lejupslīdes vēstījumi veidojas paši no sevis – ar vai bez Kremļa koordinācijas. Fokuss tikai uz "informāciju" tā sauktajā "informācijas karā" ir maldinošs. Uzvaroša stratēģija koncentrētos uz dziļi iesakņojušos politisko un sociālekonomisko problēmu risināšanu.
Pētījums "Atbalsis no Kremļa" angļu valodā ir pieejams šeit.